Šampionát snů: V Pekingu padaly úžasné výkony, čeští atleti zaostávali


Sice "pouze" jeden světový rekord, ale i tak zůstane atletické mistrovství světa 2015 v Pekingu jedním z nejúspěšnějších v historii. Ashton Easton překonal své vlastní osobní maximum a vylepšil světový rekord v desetiboji na rekordních 9045 bodů. Teprve potřetí v historii se desetibojař dostal přes metu 9 000 bodů.

Před Eatonem to dokázal pouze český legendární desetibojař Roman Šebrle, který v roce 2001 ve švýcarské Götzisu získal 9026 bodů. Tenhle rekord držel český borec až do roku 2012, kdy ho poprvé překonal Američan Ashtone Eaton výkonem 9039 bodů. Ten dokázal nyní vylepšit ještě o šest bodíků.

K tomu, abyste v desetiboji překonali magickou hranici 9000 bodů je potřeba hned několik faktorů, jak už v minulosti říkali jak Roman Šebrle, tak Tomáš Dvořák. Kromě mimořádných atletických schopností se jedná zejména také o aktuální formu, podporu soupeřů (kamarádů), ale také počasí a povětrnostní podmínky. Ne nadarmo se říká, že desetibojařský světový rekord je ten nejcennější ze všech.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Přímák Míry Bosáka: Cizinec a našinec

Tak málo je mezi třemi výkony přes 9000 bodů. Například by stačilo, aby Roman Šebrle dokázal při svém rekordu zaběhnout čtvrtku o necelou sekundu rychleji a byl by stále světovým rekordmanem on. Sám český desetibojař vysekl Eatonovi poklonu a prohlásil o něm, že je nejlepším všestranným atletem všech dob. Naopak Ashton Eaton prohlásil, že právě Šebrle byl jeho vzorem a inspirací pro to, aby se z něj stal takový sportovec. Oba borci si tak navázjem prokázali úctu a respekt a to je ve spravedlivém světě atletiky to nejdůležitější.

Česká účast

Čeští atleti na šampionátu strádali. Mezi největší naděje patřili oštěpaři, něco se vkládalo také do překážkářky Hejnové a zuby minimálně na finále si brousil i mílař Holuša. Nakonec zazářila pouze Hejnová, která dala zapomenout na své problémy z posledních dvou let a obhájila světový titul. Byla to však naše jediná medaile. Mezi nejlepších osm se dostalo pouze pět českých atletů, kromě Hejnové to byli tyčkař Balner, výškař Bába, chodkyně Drahotová a oštěpař Veselý.

Oštěpaři v čele s Vítězslavem Veselým a Barborou Špotákovou neuspěli, Pavel Maslák navázal na své nevýrazné výkony a ve čtvrtce překvapivě nepostoupil ani z rozběhu, podobně dopadl také Jakub Holuša. Překážkář Svoboda měl semifinálové potíže s překonáváním vysokých překážek a do finále se nepodíval. Za úspěch lze považovat finálová účast mladého dálkaře Jušky, ostatním se šampionát nevydařil úplně podle představ.

Světové výkony a famózní Bolt

Hodně se hovořilo o tom, jak si na šampionátu povede legendární jamajský sprinter Usain Bolt, který poslední rok téměř nezávodil a byl v souboji s Američanem Justinem Gatlinem pasován do role outsidera. Na mistrovství se však zlepšoval každým během a ve finále stovky ukázal, že je stále nejlepší. V nádherném duelu porazil Gatlina o setinu sekundy a získal svůj další světový titul. Ten poté famózně zopakoval také na dvoustovce a ve štafetě a dokázal, že je stále sprinterským světovým králem.

Zejména v technických disciplínách padaly skvělé výkony. Polská kladivářka Anita Wlodarczyková hodila ve finále své kladivo hned dvakrát přes osmdesátimetrovou hranici, na 23 centimetrů se přiblížila svému vlastnímu světovému rekordu 81,08 a teprvé počtvrté v historii letělo kladivo žen za 80 metrů, z toho dvakrát ve finále v Pekingu.

Neméně skvěle si vedli oštěpaři, finále mužského oštěpu přineslo neuvěřitelnou podívanou a padaly fantastické výkony. Třetí skončil Fin Tero Pitkämäki hodem dlouhým 87,64 metru, tenhle výkon by přitom na šampionátu v roce 2013 v Moskvě stačil na zlatou medaili, tehdy Vítězslav Veselý hodil ještě o půl metru méně a získal zlato. Třetí nejlepší dráhový výkon v historii vynesl zlatou medaili Keňanovi Yegovi, který hodil nepřekonatelných 92,72 metrů. Přes 92 metrů přitom oštěp letěl naposledy v roce 2002 od Sergeje Makarova.

Fantastické bylo také finále mužského trojskoku. Očekával se souboj o zlatou medaili mezi Triniďadanem Pichardem a Američanem Taylorem. Nakonec se díky neskutečnému výkonu Američana žádné drama nekonalo. Christian Taylor dolétl na 18,21 metru a předvedl druhý nejlepší výkon atletické historie. Na světový rekord Jonathana Edwardse ztratil pouze 8 centimetrů. 

Na závěr nesmíme zapomenout na nizozemskou sprinterku Dafne Schippersovou, která se zapsala do historie. Ještě před dvěma lety přemýšlela, zda zůstane u svého sedmiboje nebo přejde na sprinty. Učinila rozhodnutí a nyní je hvězdou. Na trati sto metrů získala stříbrnou medaili a prohrála pouze s Jamajčankou Pryceovou, na dvoustovce dokonce dokázala díky skvělému závěru vybojovat zlato a s časem 21,63 překonala rekord šampionátu.

Tweet: Peking předává štafetu do Londýna na rok 2017