Superfinále - Den, kdy florbal patří všem


V Česku je to rarita, podobný systém finálového zápasu v halových sportech můžeme vidět pouze ve florbalu. Žádný jiný halový sport se zatím k tomuhle kroku neodhodlal a to činí z florbalového Superfinále atraktivní podívanou. Hraje se už tuhle sobotu, a o co se vlastně jedná?

Podobně jako v jiných sportech se také v české florbalové extralize hraje systém playoff. Z osmi nejlepších týmů vykrastalizovali dva finalisté, kteří se utkají ve vzájemném souboji. Rozdíl je v tom, že na rozdíl od čtvrtfinálových a semifinálových sérií se finálový duel hraje na jediný vítězný zápas!

Inspiraci vzala Česká florbalová unie ve Švédsku, kde systém Superfinále funguje. Ten vznikl na podnět amerického Superbowlu, který patří mezi nejatraktivnější sportovní události na světě vůbec. Také v Česku se tenhle systém osvědčil, Superfinále funguje v pražské O2 aréně od roku 2012 a na mužské finále si vždy do haly našlo cestu kolem 10 000 diváků, což je na florbal v našich poměrech neuvěřitelné číslo.

Přečtěte si také:

Monfils vyřadil Federera a baví tenisový svět

Nejatraktivnější je mužské finále, které tuto sobotu 18. 4. začíná v O2 aréně v 17:00. Do něj se letos probojovaly celky Tatranu Střešovice a Technology Florbal MB - Mladá Boleslav. Superfinále je však celodenní akce, dopoledne čeká florbalové fandy finále středních škol kluků a holek, od 14ti hodin pak ženské finále mezi Herbadentem Praha a TJ JM Fat Pipe Chodov. Vše vypukne mužským finále, na které každoročně dorazí nejvíce diváků.

Divácký rekord padl v roce 2013, kdy si do pražské O2 arény našlo cestu 10 451 diváků, kteří viděli úspěch Vítkovic, které se staly vítězem předchozích dvou ročníků. Už nyní je tedy jisté, že na zlatý hattrick si Vítkovice nesáhnou.

Tatran favoritem

Podle našich kurzů je mírným favoritem Tatran, ale stejně jako v předchozích letech, i letos slibuje Superfinále vyrovnanou bitvu. Mladá Boleslav získala Prezidentský pohár, základní část vyhrála před Tatranem o pět bodů, ale v tomto jedinečném utkání to nemusí nic znamenat. Na vítězství Bolky je kurz 2.20 v základní hrací době, 1.88 celkově.

V případě Tatranu jsou čísla o něco nižší, konkrétně 2.05 na vítězství v základní hrací době 1.74 celkově. Utkání bude pikantní pro trenéra Bolky Jana Zahalku, který ještě před dvěma lety působil právě na lavičce Tatranu. Je možné, že letos padne divácký rekord z roku 2013, je prodáno přes 10 000 vstupenek a je jasné, že i na místě se bude prodávat.

Nástup obou týmů a česká hymna při Superfinále 2014 v pražské O2 aréně mezi týmy Tatran Střešovice a 1. SC WOOW Vítkovice