VIDEO: Baumgartner při svém neuvěřitelném skoku málem ztratil vědomí


V neděli se rakouský skydiver Felix Baumgartner pokusil o neuvěřitelnou věc. Úspěšně se mu povedlo dokončit svou naplánovanou misi skoku ze stratosféry a jako první člověk vůbec dokázal při volném pádu překonat rychlost zvuku. Po celé akci přiznal, že chvílemi téměř ztrácel vědomí.

Baumgartner nejprve vystoupal v balonu naplněném heliem do výšky 39 045 metrů a pak skákal dolů. Třiatřicetiletý Rakušan při svém skoku dosáhl rychlosti 1 342,8 kilometru v hodině, čímž překonal nadzvukovou hranici. Ta podle Machova čísla udává hodnotu 1,24. Poprvé v historii překonal člověk rychlost zvuku před 65 lety, povedlo se to v raketovém letadle Bell X-1 Charlesi Yeagerovi. Něco podobného, co se nyní povedlo Baumgartnerovi však nemá obdoby.

Celá akce se připravovala pět let a pod záštitou ji měla společnost Red Bull, která byla také hlavním sponzorem a událost vysílala živě. Baumgartner si musel během procesu projít dvěma problémy. Nejprve měl potíže s vyhříváním jeho přilby, poté těsně před dosažením nadzvukové rychlosti se začal rakouský skydiver nepříjemně točit, dokázal však získat kontrolu nad pádem zpět.

Po neuvěřitelném skoku se stal Baumgartner pochopitelně mediální hvězdou a bylo s ním učiněno mnoho rozhovorů. "Start byl báječný, během letu bylo několik problémů, ale dokázali jsme je vyřešit. Bylo to něco neuvěřitelného a brutálního. Chvíli jsem myslel, že ztratím vědomí, ale naštěstí se to nestalo. Bylo to mnohem těžší, než jsem očekával, ale ke konci už to bylo dobré," řekl ke svému bláznivému skoku.

Volný pád Felixe Baumgartnera: