Pohárové koeficienty: Sparta s Plzní drží českou ligu nad vodou


Pouze sedm evropských fotbalových zemí je na tom v letošní sezóně lépe než Česko. Zásluhu na tom má Viktoria Plzeň a Sparta Praha. Oba celky postoupily do základní fáze Evropské ligy a v ní se rozhodně neztratily. Dvě kola před koncem jsou jednou nohou ve vyřazovacích kolech.

Česká liga se tak z tohoto hlediska letos zařadila vedle zemí jako Španělsko, Německo nebo Itálie, což je paráda. Koeficient se v sezóně zvýšil z 5ti bodů na 5,75. Před Českou republikou už jsou tak pouze země, které patří k absolutní evropské špičce, konkrétně Ukrajina, Francie, Portugalsko, Itálie, Německo, Anglie a Španělsko.

Český fotbal tak letos prožívá nejlepší pohárovou sezónu od roku 2003/2004, v případě postupu obou týmů do vyřazovací fáze Evropské ligy se osm let staré maximum ještě zlepší a tato možnost rozhodně připadá v úvahu. Díky dobrým výsledkům českých týmů v pohárech se navíc zlepšuje také celkový koeficient, který se počítá za pět let a poté se rozhoduje, kolik týmů bude v budoucnosti hrát Ligu mistrů či Evropskou ligu.

Pokud by se Česko ze současného devatenáctého místa dostalo na patnácté, hrály by dva naše týmy předkolo Ligy mistrů. Nyní hraje předkolo Ligy mistrů pouze první tým v české lize a další tři jdou do předkola Evropské ligy, takže můžeme mít v pohárech maximálně čtyři celky.