Přímák Míry Bosáka: Sláva to není


Bývaly doby, kdy čeští fotbalisté v německé bundeslize patřili ke zboží s visačkou nejvyšší kvality. Stačí si vzpomenout na Rosického a Kollera v dresu Dortmundu, Kuku, Kadlece a Lokvence jako hráče Kaiserslauternu, Pospěcha jako jistotu Mohuče, Kadlece ml. co by oporu Leverkusenu, hvězdu Hannoveru Štajnera, kapitána HSV Jarolíma  a některé další. Bejvávalo. Dnes se čeští fotbalisté strachují o to, jestli vůbec budou v základní sestavě a k tomu se přidávají starosti o to, jestli jejich kluby zůstanou bundesligové.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ PŘÍSPĚVKY MÍRY BOSÁKA 

Současný výčet fakt není nejveselejší. Darida spadl s Freiburgem. Totéž platí i o Krmašovi, který ale v Německu končí – možná to bude tečka za kariérou, ale taky může přijít přestup do Jablonce. Petra Jiráčka a zraněného gólmana Drobného čeká baráž se třetím mužstvem druhé ligy. Loni to Hamburku vyšlo, ale bude se historie opakovat? Hlouškův Stuttgart se zachránil na poslední chvíli v přímém duelu s Paderbornem, na závěrečné zápasy už bez Hlouška v základní sestavě. Už rok se ve druhé lize pohybují Petrák, Pekhart, Polák, do zapomenutí se propadli kvůli vleklým zdravotním problémům Šimůnek v Bochumi a Morávek v Augsburgu. Smůlu na podobné potíže měl Pilař, Petržela si u západních sousedů prakticky nekopl, Fenin skončil hodně neslavně.

Své jisté měl na jaře Gebre Selassie. Pravidelně nastupoval v sestavě Werderu Brémy a dokázal se s ním vymotat ze sestupových starostí. Také se vrátil do reprezentace, má za sebou dobrý půlrok. I kvůli výše napsanému jsem zvědav, jak se ukáží na podzim v Německu dva sparťané. Václav Kadlec je stále hráčem Frankfurtu, ale bude mít v Eintrachtu i nadále velkou konkurenci. Jaro měl dobré, dařilo se mu střílet góly, určitě získal zpátky pošramocené sebevědomí. Ale česká liga a bundesliga je trošičku rozdíl. O tom už Kadlec něco ví. Na druhé straně hodně věřím Pavlovi Kadeřábkovi. Tenhle kluk je charakterově v pořádku, fyzicky abnormálně dobře vybaven, připravuje se i jazykově, myslím, že jemu bude dres Hoffenheimu slušet. Jen musí přeskočit překážku jménem Andreas Beck. Kapitán a pravý obránce je totiž neodmyslitelnou součástí týmu. No, snad bude za rok podobný článek trochu veselejší.