5 důvodů, proč Stan Wawrinka ovládl French Open 2015 [VIDEO]


Je to zajímavý příběh. V loňském roce vypadl v prvním kole na raketě García-Lópeze, letos došel až na samotný vrchol. Švýcarský tenista Stan Wawrinka po loňském triumfu na Australian Open ovládl druhý grandslamový turnaj v kariéře, antukové French Open. Ve finále zdolal ve čtyřech setech světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče.

PŘEČTĚTE SI VÍCE

5 nejzajímavějších momentů finále Ligy mistrů

5. Životní forma

Novak Djokovič prohrál v letošní sezóně teprve třetí zápas a před finále byl téměř stoprocentním favoritem. Z cesty měl všechny hlavní spolufavority Murrayho, Federera i Nadala, ale cestu k pařížskému titulu mu zkřížil někdo úplně jiný. Díky loňskému výpadku Wawrinky se navíc vůbec nečekalo, že by švýcarský tenista mohl na turnaji uspět. Předváděl zde však svůj nejlepší tenis v životě a ukázal, že nejen na tvrdém povrchu umí být nebezpečný. Oproti loňskému roku navíc na antuce zlepšil svůj pohyb a dokázal překonat i nejtěžší možnou překážku, světovou jedničku, se kterou prohrál už dvacetkrát!

4. Agresivní hra

Jak je známo, Novak Djokovič je nejlepším obranářem na okruhu. Neznamená to, že by neuměl zahrát vítězný úder, ale jeho hlavní devízou zejména na antuce je precizní obrana. Na hru Stana Wawrinky to tentokrát nestačilo, švýcarský borec ve finále zahrál neuvěřitelných 60 vítězných úderů, což je na Djokera opravdu hodně. Právě díky své agresivní a pestré hře dokázal ve finále uspět.

VIDEO: Matchball finálového zápasu mezi Wawrinkou a Djokovičem

3. Přesně nastavená taktika

Jak přesně porazit ve finále French Open Novaka Djokoviče? Tuhle otázku musel Stan Wawrinka se svým koučem Magnusem Normanem před finále vyřešit, pokud chtěl být úspěšný. Ta byla jednoznačná, vstoupit do zápasu s největším možným rizikem a střídat pokusy o vítězné údery z forhandu a z bekhendu tak, aby hra švýcarského tenisty byla co nejméně čitelná. To se povedlo!

2. Vůle zvítězit

Zejména v řadě klíčových výměn, kdy se jednalo o možnost dojít k brejkbolu či ubránit brejkbol soupeře, měli diváci možnost vidět delší výměny, které častěji končily vítězným fiftýnem v podání Stana Wawrinky. Na to Novak Djokovič zvyklý není, v delších výměnách obvykle dominuje, ale švýcarský tenista mimo skvělého výkonu ukázal obrovskou vůli po vítězství a potvrdil, že se svou švýcarskou náturou se zkrátka umí na velké zápasy parádně připravit. Jak později prohlásil, svého druhého grandslamového titulu v kariéře si cení více než toho prvního z Australian Open 2014.

1. Přidaná hodnota v ten správný moment

Po loňském úspěchu Wawrinka ustoupil trochu ze slávy a trvalo mu déle, než se vrátil zpět do své nejlepší formy. Před turnajem byl "až" osmým tenistou světa a nikoho ani ve snu nenapadlo, že by mohl uspět na letošním Rolland Garros. Celý tenisový svět ale dokázal svou formou zaskočit. V letošní sezóně se mu příliš nedařilo, vyhrál akorát hůře obsazený turnaj v Indii a pak také v Rotterdamu, kde ve finále zdolal Tomáše Berdycha. Před French Open se mu na antuce vůbec nedařilo a nejdále došel v Římě do semifinále.

Jenže Wawrinka si to nejlepší schoval na ten ideální moment. Skoro to vypadalo jako jeho taktika, jakoby nechal uspat celý tenisový svět svou chabou formou před největším antukovým turnajem na světě a v pravý čas udeřil. Zlepšoval se každým zápasem a od osmifinálového zápasu s domácím Simonem už byl k nezastavení. Recept na jeho neuvěřitelný vzestup formy nenašla ani světová jednička a i Novak Djokovič musel svému soupeři složit poklonu.