Kdo porazí Djokoviče? Za 30 dní startuje klokaní Aussie Open


V Evropě sice tenisový svět spí a užívá si zimních Vánoc, na druhé straně zeměkoule svítí sluníčko a organizátoři mají plné ruce práce s prvním grandslamem tenisového roku. Za měsíc totiž oživnou betonové kurty v Austrálii a odstartuje jubilejní 111. ročník "Australského tenisového mistrovství".

Zejména mužská tenisová soutěž bude mít specifický náboj jak v singlech tak v deblech. Obhajovat bude totiž Novak Djokovic, který zažil fenomenální rok 2015 a pouze titul z francouzské antuky kurtu Phillipa Chatriera ho dělil od zisku všech grandslamových titulů v jednom kalendářním roce. Teplé betonové kurty v Austrálii Novakovi nesmírně svědčí. Titul zde bral již 5x a nyní ho čeká těžká práce, aby přidal další triumf. Po tak těžké sezóně, co se týká fyzické stránky tenisty na něj čeká ještě několik hladových soků.

Kdo může letos překvapit? Mým černým koněm je ambiciózní Skot Andy Murray, jehož sebevědomí a motivace vygradovala na konci roku 2015, kdy získal po více než 70 letech Davis Cupový triumf v barvách Velké Británie. Další a tou hlavní motivační složkou je poté fakt, že jako jediný z aktuální TOP 5 ještě Australian Open nevyhrál. Navíc je po delší době světovou n. 2, takže by měl být oprávněně největší hrozbou pro Djokovice.

Mým druhým koněm je poté Rafael Nadal. U něj mi do karet nejvíce hraje rapidně zvýšená koncentrace na každý zápas po právě ne úplně ideálním roce 2015. V halových turnajích na konci sezóny Rafael probudil svou pověstnou defensivu a "Vamos Rafa" opět znělo po tribunách. Nemá v nohou tolik zápasů z minulé sezóny, co ostatní členové první desítky žebříčku a tak by se měl nejlépe fyzicky vyrovnat s pravděpodobnými vysokými teplotami na kurtu i mimo něj.

Naopak nevěřím Stanislasovi Wawrinkovi a Rogerovi Federerovi. Oba dva patří mezi mé oblíbené hráče, avšak první jmenovaný zažil svůj vrchol právě triumfem na French Open 2015 a od té doby stagnuje a sám několikrát přiznal, že je pro něj těžké udržet koncentraci. Roger Federer by měl být pronásledovatelem Novaka, ale bilance z poslední sezóny jasně ukazuje, že Novak je na důležité zápasy proti Rogerovi připravenější. Z osmi vzájemných zápasů Novak vyhrál 5 a naposledy ve finále Turnaje Mistrů jednoznačně 6:3 6:4. Pochopitelně můžou překvapit i ostatní esa, jako jsou Milos Raonic, Marin Cilic nebo třeba bomber Kevin Anderson. To už se však bavíme opravdu v málo pravděpodobné rovině.

Zmínil jsem i mužské debly. Na konci poslední sezóny totiž došlo k dočasnému odloučení fenomenální dvojice Mika a Boba Bryanů. Nic není nekonečné a tato americká dvojice v roce 2015 nevyhrála ani jeden Grandslam. Oba dva se propadli na 4. a 5. místo deblového žebříčku a novou jedničkou je Marcelo Mělo z Brazílie. Místo nich budou v pozici horkých favoritů zbrusu nový pár francouzských hráčů Nicolas Mahut a Pierre Hugues Herbert, kteří vyhráli US Open 2015. Poté již zmíněný Marcelo Melo s Chorvatem Ivanem Dodigem a nebo třeba vítězové Turnaje Mistrů Julien Rojer s Horiou Tecauem.

Budu mít na konci ledna pravdu s mou předpovědí? Nebo si myslíte, že to dopadne úplně jinak?