Noční můra "servismenů". V Monte Carlu je servis poloviční


Tenisový rok otočil kormidlo z rychlých halových povrchů a slunných amerických betonů na ještě slunnější evropskou antuku. Milovníci dlouhých výměn a fyzicky náročného tenisu se mohou těšit na blok špičkových antukových turnajů, které vyvrcholý slavným Rolland Garros. Hned na úvod čeká tenisty velmi specifický, ale zároveň prestižní turnaj série ATP Masters 1000. Do Monte Carla se stěhuje nejužší tenisová špička za účelem nakopnutí antukové formy. A jak už to s přechodem na jiný povrch bývá, někomu to uškodí a někdo se dočká svého oblíbeného.

Hráči, kteří mají hru založenou na agresivitě s přechodem na síť budou mít v Monte Carlu problém. Zdejší povrch je považován za jeden z nejpomalejších na okruhu, což znamená, že se "jednoduché" míčky z prvního podání nebudou získávat lehce. Rozhodovat bude trpělivost, přesnost a fyzická zdatnost. Letošní podmínky budou o to zajímavější, když se teplota pohybuje okolo 15° a každou chvíli hrozí výskyt srážek a deště. Zápasy se tedy můžou odkládat, kouskovat a vítr může nepříjemně zasahovat do výmeň. S takovou konstelací se umí vypořádat jen ti nejlepší. Jak míčky létaly v Monte Carlu minulý rok? Zajímavou úkazkou je špičková výměna mezi Djokovicem a Nadalem.

Komu tedy bude tento turnaj sedět a komu naopak ne? Základní otázkou, jako při každém turnaji, je: "Porazí někdo Djokovice"? O odpovědi se můžeme jen dohadovat a nejrozumnější odpovědí bude tak či tak "Nikdo". Kurz 1.55 na vítězství "Noleho" je pro aktuální situaci zkrátka tak akorát. Novaka v Monte Carlu porazili za posledních 5 let pouze dva hráči. Rafael Nadal a Roger Federer. První zmiňovaný výkonnostně vypadl snad z TOP5 a Roger Federer po operaci kolene nemohl ani nastoupit v Indian Wells a Miami.

Proto se jeví dvě varianty. Kurzově zajímavou a snad jedinou alespoň částečnou variantou by měla být cesta Stana Wawrinky v kurzu 10.00Tomu se zde povedlo vyhrát v jeho fenomenálním roce 2014. Jenže na tehdejší cestě nenarazil na Novaka Djokovice. A to může být letos problém. Druhým a překvapivým želízkem v ohni by mohl být náš Tomáš Berdych. Byl to právě on, který sebral set ve finále minulého roku Djokovicovi. A co je zajímavé, Berdych s Djokovicem na zápasech hraných na antuce nikdy neprohrál 0:2! Antuka je Novakům nejzranitelnější povrch, přesto se s ní dokáže dobře vypořádat. Zázraky se dějí, a Tomáše Berdycha jako vítěze Monte Carla v kurzu 26.00 si umím představit. Ostatní hráči dle mě nemůžou být ani považováni za konkurenceschopné. Například David Ferrer již stárne a letos ještě nehrál ani jedno finále žádného z turnajů. Andy Murray zase Monte Carlo nemá v lásce, hrál zde naposledy v roce 2013 a jeho stropem zde bylo semifinále roku 2011.

Ještě si však prozkoumejme, kdo by podle místních podmínek mohl dostat solidní výprask v úvodních kolech. Jak jsem již popisoval povrch, kdo nebude dobře pohybově vybavený a nebude schopný držet míček ve výměně, bude pod neustálým tlakem. První na ráně je chorvatský "servobot" Ivo Karlovic. S jeho postavou je těžké si představit, že by mohl na antuce něco uhrát. Záznamy hovoří jasně. Kariérní antuková bilance 75/76, poslední vystoupení v Monte Carlu - prohra s Radkem Štěpánkem v roce 2014 1:6 2:6. Proti němu talentovaný všestranný portugalský tenista Joao Sousa, který atakuje 250 vítězných zápasů na antuce. Rychlá prohra 0:2 je tedy více než očekávaná a kurz 1.85 ? Nechávám bez komentáře!

Druhým na ráně je zkušený Gilles Muller. Jeho dělová levačka je unikátní na okruhu a na rychlých površích sklízí úspěch. Gilles však bude mít letos 33 let a na první kolo dostal to nejhorší, co mohl. Rozjetý Gael Monfils, ten splňuje naprosto přesně požadavky pro Monte Carlo. Atletický typ, který vybere každý míček a disponuje širokým radiem úderů. Muller má v Monte Carlu premiéru a i když jeho záznam z antuky říká pozitivní bilance 53/52, tak například vystoupení na obdobném turnaji minulého roku slavně nedopadlo. V Madridu uhrál s Leonardem Mayerem pouhých 6 gemů a rychle se poroučel pryč. Monfils má co obhajovat z minulého roku. Nechal zde za sebou Federera a narazil až v semifinále na Berdycha. Letos by si mohl s Mullerem pohrát a kurz 1.53 na výsledek 2:0 je super volbou.

Využijte mojí analýzy a zpříjemněte si kurzové sázení na tenis v Monte Carlu s Unibetem a jeho živými přenosy!