První kolo Australian Open ovládli outsideři!


Velká jména padla hned při prvních klání na teplém grandslamu v Melbourne. Karlovič, Paire, Čorič, Errani, Wozniacki a nebo třeba domácí Samantha Stosur. Nejen tito aktéři nezvládli první kolo při přívětivém losu. Vypisují bookmakeři špatně kurzy, nebo favorité nezvládají uhájit svou pozici? Připravil jsem malé statistické shrnutí prvních kol mužských a ženských singlů na Australian Open 2016.

Porovnal jsem všech 32 zápasů mužů a 32 zápasů žen. Vycházel jsem z kurzů jedné sázkové kanceláře, která má podobné kurzy, jako Unibet. Začneme nejprve mužskou dvouhrou.

Z 32 zápasů zvládlo 22 favoritů svůj zápas, což je na první pohled velké číslo. Došlo tedy k "pouze" 10 překvapením. Pokud se na zápasy podíváme s kurzového hlediska, v prvním kole se naskytla příležitost na neuvěřitelně výnosnou investici. Průměrný výherní kurz favorita byl z těchto zápasů pouhých 1,27. S tím se nedá moc dělat. Ale všichni outsideři, kteří vyhráli, byli ohodnoceni kurzově velmi solidně a to v průměru kurzem až 4,66!

Pokud bychom v mužích vsadili rovnoměrně (flat stake) na všechny outsidery 10 jednotek (použito 10 kvůli jednodušším výpočtům), museli bychom vsadit 320 jednotek. 10 vítězným outsiderů by nám však v prvním kole vyneslo rovných 466 jednotek! Což znamená čistý zisk 146 jednotek a procentuálně až 45,6% zúročení investice, a to není vůbec špatné!

 

U ženské dvouhry jsme se dočkali dokonce více kurzových překvapení! Pouze 18 favoritek zvládlo svou roli. A také v o něco větším průměrném kurzu, než muži, a to 1,29. Až 14 outsiderek překvapilo, včetně největšího šoku - prohry Caroline Wozniacké. Nicméně průměrný výherní kurz byl menší než u mužů. Zde pouze 3,43.

Pokud bychom vsadili stejnou metodu, jako u mužů, opět bychom se dočkali profitu, ale pouze zlomkového. Z vsazených 320 jednotek bychom získali pouze 342,6 jednotek. I tak je to krásné 7% zúročení investice!

Čili pokud jste byli dnes zklamáni, že vám favorité pokazili tiket, zde máte možné vysvětlení. Ale nezoufejte, je to teprve začátek dlouhé etapy jménem Australian Open 2016, která doufejme bude zisková!