Nová liga, jiný sport. IPTL "mění styl" tenisu


Když se minulý rok objevila na českých a slovenských stanicích soutěž International Premier League Tennis, nikdo nechápal, o co se jedná. Že by nějaká exhibice na konci tenisové sezóny? Nikoliv! Tuhé boje, úžasné výměny a hlavně rychlý tenis, kde rozhoduje každý míček. Pojďme si představit úspěšný projekt deblového reprezentanta Indie, Makeshe Bhupathiho.

Tenis není jediný sport, který prožívá expanzi do nových koutů světa a zároveň čelí pochybnostem a mezerám v pravidlech. V roce 2013 se 41letý deblový specialita Makesh Bhupathi rozhodl vytvořit zburusu novou tenisovou soutěž po vzorů Indické Premier League v kriketu, čili přivést do zěmě světové špičky a ještě k tomu úplně změnit pravidla hry. Dá se říct, že je to druhá verze tenisu, možná i pohled do budoucnosti. Tenis totiž čelí kritikám za dlouhé pauzy mezi výměnami nebo za nesmyslné pokuty pro hráče kvůli jejich chování na kurtu apod.

Podle Bhupathiho je v Asii mnoho tenisových talentů, kterým je třeba ukázat světové hvězdy tenisu, stejně jako fanouškům. IPTL se účastní 5 týmů na bázi franšízy. Tyto týmy jsou složeny ze špičkových hráčů nezávisle vybraných na zemi a jejich součástí jsou také tenisový veteráni a bývalé hvězdy.

Konkrétně se jedná o týmy Philippine Mavericks, UAE Royals, Indian Aces, Singapore Slammers a Japan Warriors. Největší hvězdy týmu jsou za Mavericks Serena Williams, za Royals Roger Federer, za Aces Rafael Nadal, za Slammers světová jednička Novak Djokovic a za Warriors Maria Sharapova. Každý z týmů tedy reprezentuje určité území v Asii, jak je možné vyčíst z názvu týmů. Síly jsou rozloženy rovnoměrně, protože se hrají jak mužské tak ženské singly, poté mužské a smíšené debly a nakonec bojují veteráni. V čem je však soutěž specifická?

Zaprvé každý uhraný gem hráče či dvojice putuje do celkového skóre týmu. Zápas se hraje na jeden set a bez výhod. Jenže není to klasický set, který může doputovat do time-breaku. Pokud je skóre 5:5, následuje rozstřel, v kterém vyhrává hráč, který první dosáhne sedmi bodů v rozstřelu. Nahrazuje to tak klasický tiebreak trochu zajímavější formou. Nejdelší zápas tedy může nastat při skóre 5:5 a 6:6 v rozstřelu.

Během každého zápasu může tým zahlásit jednou tzv. "power point" na příjmu. Znamená to, že pokud daný fiftýn hráč na power pointu vyhraje, získá jeden fiftýn navíc. Jakmile se odehraje všech 5 zápasů, vyhrává tým s největším získaným počtem bodů z jednotlivých zápasů.

Zajímavé je také pravidlo o maximálně 20 sekundové pauze mezi gemy a celkově třemi minutami za jeden zápas. Tím se odpovídá na zdlouhavé "changeovery" při klasických zápasech. To jsou základní odlišnosti, které soutěž dělají unikátní.

Jediným černým bodem by mohlo být načasování soutěže. Probíhá v listopadu a prosinci, kdy se většina hráčů připravuje na další sezónu a Australian Open. Mohlo by to svádět k nízké atraktivitě a nezájmu hráčů. To však vůbec neplatí! Hráči bojují jako o duši, užívají si každý gem a pro vítěze čeká odměna 1 milion dolarů, takže určitě je o co hrát. Svědčí o tom i ukázkové video úžasného winneru Rafaela Nadala v deblech.

Nadalův "shot of the day":

Pokud Vás tato soutěž zaujala, můžete jí sledovat na české stanici Sport 1 a vsadit si na celkového vítěze soutěže u sázkové kanceláře Unibet. Aktuálně je největší favorit obhájce loňského titulu, tým Indian Aces.