Zimní přestupová mánie začala. Kdo posiloval v prvním týdnu?


Ještě se ze stolů kanceláří vedení fotbalových týmů nesmetla bilance minulého roku a už se rozvířily vody přestupového období. Zimní přestávka není tak dlouhá a k žádné přestupové bombě obvykle nedochází, přesto se některé týmy pustili do obměny kádru pěkně od podlahy. A to zejména u nás v Synot Lize.

Že budou nejrychleji utrácet kluby v Evropě? Nikoliv! Druhým nejdražším přestupem prvního přestupového týdne roku 2016 se stal 26letý záložník Carlos Peňa, který se z Clubu Leon stěhoval do Guajalardary za 7,3 milonů eur. Peńa přitom není žádnou výraznou hvězdou a v mexické reprezentaci si na posledním Mistrovství světa připsal pouhých 12 odehraných minut.

V Anglii se spekuluje o možných posilách pro Arsenal či o odchodu Hazarda, ale v aktivní jsou zatím menší kluby. Nejvýraznější akvizicí je stoper Jan Kirchhoff, který přichází z Bayernu Mnichov vystužit obranu Sunderlandu za zatím nespecifikovanou částku. Liverpoolský Everton naopak vsazí na budoucnost a ze švýcarského Grasshoppers Curych si pořil mladého útočníka Shaniho Tarashaje. Tento 20letý hrot stihl letos už 8 branek a své konto si bude moci rozšířit i na jaře, jelikož se po přestupu obratem vrací do Curichu na hostování do konce sezóny. Zajímavou akvici získal Bournemouth, a tou je rychlonohý Argentinec Juan Manuel Iturbe z italského AS Řím. Iturbe bude v týmu bojujícím o sestup hostovat do léta.

Německá Bundesliga se postarala zatím o nejzajímavější transfer. Dvě Borussie se dohodly na přestupové částce 8 milionů eur za nadějného záložníka Jonase Hofmanna. Tento mládežnický reprezentant se stěhuje s Dortmundu do Moenchengladbachu. Naopak Schalke 04 ještě nevzdává boj o nejvyšší příčky a na hostování získává šikovné křídlo Younése Belhandu z Dynama Kyjev. A ještě další hráč spojený s Dortmundem. Jejich někdejší záložník Kevin Grosskreutz naposledy působil v Galatasaray, na jaro však bude pomáhat v záchanářské misi Stuttgartu.

Španělské Atletico Madrid vystuží zálohu a za Augusta Fernandéze z Celty Vigo zaplatí 6,5 miliónu eur. V Itálii se zatím neutrácí. Pouze Lazio Řím podepsalo zdarma stopera Bisevace, který rozvázal smlouvu s francouzským Lyonem.

Největší rozruh v Čechách zajistila Slavia Praha. S přestupy se u nich roztrhl pytel a musíme uznat, že kvalitou bude Slavia na jaro zdárně konkurovat Plzni a Spartě. Novým brankářem bude talentovaný Jiří Pavlenka z Ostravy, v obraně bude operovat Jan Bořil z Mladé Boleslavi, do zálohy se připojí sparťan Jiří Hušbauer a příbramský Antonín Barák a konkurenci Milanu Škodovi v útoku budou dělat střelecká esa Lukáš Železník ze Zlína a Muris Mešanovič z Jihlavy. 


Foto: Twitter Slavia Praha

Šok přišel v Plzni, když ji opustil stoper Václav Procházka, odcházející do tureckého Osmanlisporu. Sparta se zbavila Francise Litsingiho, který bude hrát za Gaziantep.

Budou posilovat i přední světové kluby? Nebo zůstane zimní přestupové okno uzavřené?